Lagomorpha, dvojezupci

RAZRED Mammalia, sisavci

RED Lagomorpha, dvojezupci

PORODICA Leporidae, zečevi

Oryctolagus cuniculus, kunić

KUNIĆ I ZEC

Često ih se zamijenjuje, no ovo nije ista životinjska vrsta. I kunić (Oryctolagus cuniculus) i zec (Lepus europaeus, primjerice) spadaju u istu porodicu. U prirodi zečevi žive na tlu, a kunići kopaju rupe. Zanimljivost vezana za njihovu razliku kreće i od koćenja – kunići se rađaju slijepi i goli, a zečići kosmati i otvorenih očiju. Ova se pojava vjerojatno veže uz početne dane života – slijepi zečevi su vjerojatno stradavali, dok si kunići taj luskuz mogu dozvoliti obzirom na duplje u kojima obitavaju. Zečevi žive solitarno ili u paru a kunići “čoporativno”.

SMJEŠTAJ

Neki vlasnici puštaju kuniće da slobodno hodaju po kući, no ne dijelim njihov stav. Osim što ne smatram higijenskim njegovo ostavljanje izmeta po podovima, kunići su znatiželjni i dosta toga vole grickati – ne želim zamišljati što bi se dogodilo da naiđe na kompjutorske kablove i sl. elektromaterijal. Preferiram kaveze. Na dno kaveza koji mora biti dosta velik (makar 100×70 cm) se stavlja podloga. Najčešće je to piljevina ili hoblovina koja služi za upijanje vlage, konkretno mokraće. Kunić sam ocijeni gdje će vršiti nuždu, tako da jedan kutak kaveza redovito bude predodređen samo za WC.

Vrlo je važno i mjesto za kavez. Ako se odlučite držati kavez vani, kao što je u mom slučaju, mora biti postavljen na mjesto zaštićeno od vjetra, izravnog sunca i propuha. Važno je znati činjenicu da kunići bolje podnose hladnoću nego sparinu.

Tijekom gravidnosti ženka mora imati kućicu u kojoj će stvoriti gnijezdo od svojih dlaka koje sama počupa s trbušne strane. U njoj će nakon poroda obitavati mali kuničići i na taj način biti zaštićeni.

HRANA I VODA

Glavni materijal na jelovniku je sijeno, kunić ga treba dobiti svaki dan. Općenito, bilje koje dajemo kunićima mora biti osušeno i ni slučajno na njemu ne smije biti rose. Povremeno dajem svježeg maslačka i djeteline koju obožava, ali količina je vrlo mala. Moj kunić ima svakodnevno i kompletne klipove kukuruza, koje zdušno gricka. Takvu tvrdu hranu se kunićima daje da troše zube, koji bi u protivnom prerasli usni otvor a životinja bi od gladi uginula. Redovito dobija velike količine povrća (salata, kupus, mrkva…) i male količine voća (kruške, jabuke, čak i šljive..), hrana koju dobije ne smije biti pikantna ili slatka, kao što je čokolada. Preporučujem i stari kruh, no mora biti skroz osušen. Ostatke starog kruha držim u papirnatoj vrećici na toplom da se polako suši, pa kuniću dajem svakodnevno par komada suhog kruha. Najzanimljiviju ideju vezanu za njihovo hranjenje sam dobila od djeda, koji mi je savjetovao da kuniću dajem mlade vrbove grančice – tako će zaposliti zube a tako dobija i određenu količinu vode, koju je obvezno svakodnevno osiguravati svježu i čistu.

PONAŠANJE

Vrlo su veseli, znatiželjni, mazni, dobroćudni i društveni. U suživotu 2> kunića se dosta dobro slažu, iako slušam priče o netoleranciji mužjaka.

MALO BROJEVA VEZANIH ZA REPRODUKCIJU I MLADUNČAD

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.