Zmije
RAZRED Reptilia, gmazovi
RED Squamata
Uključuje podredove zmija i guštera.
PODRED Serpentes, zmije
Više od 100 000 godina zmije obitavaju na Zemlji, razvile su se od gušterolikih dinosaura. Nastanjuju sve kontinente osim Antarktike. Reducirani su očni kapci, udovi i vanjsko uho. Elongirano tijelo broji velik broj kralješaka što im omogućuje lakše kretanje kroz pukotine i rupe. Kod nekih vrsta postoji i preko 200 kralješaka. Kosti čeljusti i nepca su vezane ligamentima, što omogućuje gutanje značajno velikog plijena.
PORODICA Colubridae, guževi
2/3 vrsta zmija pripada u ovu porodicu. Trbušne pločice su poprečno proširene i veće od leđnih ljusaka, posve obavijaju trbuh. Oči su velike i slobodne, podrepne pločice su u dva reda. U gornjoj čeljusti nema pomičnih otrovnih zubi. Svim vrstama je reducirano lijevo plućno krilo i zdjelica.
Na Europskom kontinentu živi osam rodova.
Coluber – poljarice
Eirenis – patuljasti guževi
Natrix – vodarice, bjelouške
Coronella – smukulje
Macroprotodon – kapuljačasti guževi
Malpolon – guževi gušterojedi
Telescopus – mačkooki guževi
Elaphe – drvolazi
Elaphe gutatta sin. Pantherophis guttatus, kukuruzna zmija
KUKURUZNA ZMIJA U PRIRODI
Potječe iz jugoistočnih dijelova SAD-a, gdje živi na tlu, drveću, kućama te ispod srušenih stabala, stijena i ruševina. Penjanje joj omogućuje, kao i kod ostalih guževa, greben nastao spajanjem bokova sa donjom stranom pod oštrim kutem. Korisne su na farmama jer se hrane glodavcima. Iako su noćne životinje, u hladnom dijelu godine su aktivne i danju. U strahu se uspravlja i luči smrdljiv miris. Ženke polažu do 25 jaja u vegetaciju.
DIMENZIJE
Po izlasku iz jajeta je duga oko 10 cm. Nakon 3-4 godine postiže punu duljinu od 150 cm.
ISHRANA
Plijen ubija konstrikcijom. U optimalnim uvjetima nisu izbirljive. Najčešće se koriste miševi i pinkiji, slijepi maleni mišići bez dlake i to prosječno jednom tjedno. Pravilo dimenzija obroka je promjer same zmije – plijen bi trebao biti širine jedne i pol duljine glave, jer može doći do komplikacija. Do iste pojave dolazi i kad se zmiju ometa nakon hranjenja, a dobro je ne ometati ju makar 30 minuta nakon jela jer može ugristi (ovo je pravilo za većinu zmija u terarijima). Odraslu zmiju se hrani jednom u 10 dana odraslim mišem.
Obavezno treba ostaviti vodu u posudi jer ju zmija često pije.
PONAŠANJE
Neotrovna. Mirna vrsta, pomalo stidljiva, nesklona agresivnim ispadima. Aktivna noću, danju spava. Najvidljivija je u sumrak i pred zoru. Ugrožena zauzima obrambeni stav – uspravlja se i vibrira repom. Ovo im tijekom stoljeća nije išlo u korist jer su često zamijenjene čegrtušama. Vrlo su sklone bježanju iz terarija, stoga je potrebno propisno zatvoriti njen životni prostor.
U terarijima se ne stavlja u hibernaciju.
RAZMNOŽAVANJE
Razmnožavanje kukuruznih zmija se odvija u proljeće, od ožujka do svibnja. Oviparna ženka nese do 25 kožastih jaja elastične konzistencije oko 30 dana nakon parenja. Inkubacija traje oko 60 dana, kada iz jajeta izlazi zmija duga oko 15 cm. Pritom si pomaže specijaliziranom zubolikom ljuskom.
Spolno su zrele sa 18-36 mjeseci.
ŽIVOTNI VIJEK
U zatočeništvu mogu živjeti i preko 20 godina.
KUPNJA
Zdrava zmija ima bistar pogled, aktivno titra jezikom, nema nikakvih izlučevima iz usne i nosne šupljine.
Koža je zdrave boje, bez krastica, suhe kože i oštećenja. Na koži nema grinja i krpelja (obično u manjem broju, značajno veći od grinja, često smješteni ispod ili između ljuski).
TERARIJ
Malena zmija traži 40 L terarij, a odrasla na punu duljinu od 100-150 L. Rado se penju i treba omogućiti dostupnima grane raznih promjera, prema ukusu vlasnika. Također, traže mjesto za skrivanje u toplom i hladnom dijelu terarija. Ako im nije omogućeno, postaju osjetljive i mogu odbijati hranu. Sklonište mora biti toliko veliko da cijela zmija stane u njega, što joj daje osjećaj sigurnosti.
Prema raznim uzgajivačima, povoljan je gotov supstrat za reptile, hoblovina, papirnati ubrusi, umjetni travnati pokrivač, pakpapir. Izmet mora biti čišćen svakodnevno. Cedrovina je zabranjena jer izaziva dišne probleme zmije, mljeveni klipovi kukuruza pretjerano isušuju kožu i progutani izazivaju probavne komplikacije.
GRIJANJE
Bitno je omogućiti gradijent topline tj. imati temperaturne razlike u raznim dijelovima terarija. U jednom dijelu mora biti 21-24C a u drugom 26-29C, što pruža mogućnost odabira zmiji gdje želi obitavati. Preniske temperature usporavaju vitalne funkcije i mogu dovesti do uginuća a previsoke izazivaju neurološke probleme. Obavezan dio inventara je termometar.
PRESVLAČENJE
Zmija pred presvlačenje ne smije dobiti obrok, jer joj se stara koža može teže skinuti sa tijela. Oči joj postanu mliječnoplavkaste, povlači se u sklonište. Kad se oči razbistre, to je znak da je stara koža odvojena od nove u sloju ispod i da presvlačenje može početi. Nemojte ometati zmiju tijekom presvlačenja, a ako primijetite kako je koža “zapela” na tijelu ili se nije potpuno skinula, pomozite joj. Uzmite zdjelu tople vode, stavite u terarij. Možete ju i lagano uroniti u vodu, kako bi svlačenje prošlo što bezbolnije.
RUKOVANJE
Kukuruzna zmija se može slobodno držati u rukama. Za razliku od pitona, nisu sklone snažnom omatanju oko ruku, već se uglavnom vrlo živahno kreću. Potrebno je dati joj čvrst oslonac i dozvoliti glavi da se slobodno kreće. Mirnog su temperamenta, nesklone incidentima, no mogu postati nešto osjetljivije kad se nađu u društvu nepoznatih ljudi.
Natrix natrix, bjelouška
Neko vrijeme je kod mene bila mala bjelouškica. Obzirom na apetit, dobila je ime koje joj i odgovara