Oči kukaca
Osjetilo vida kukaca čine oči, smještene najčešće lateralno na glavi. Veliki broj kukaca ne vidi oštru sliku, već oči omogućuju pogled u obrise. razvijenost očiju povezana je s načinom života i pogotovo hranjenjem – pće je pravilo kako vrste-letači i lovci (predatori) imaju oštriji vid, a terestrične vrste, kao i one koje obitavaju cijeli životni ciklus u spiljama imaju slabiji vid ili su oči potpuno reducirane. Ličinački stadiji koji obitavaju u tlu, tkivu drveta i sl. također imaju reduciran vid.
Složene oči vretenca Sympetrum sanguineum
Vrste očiju kukaca
Razlikujemo:
- jednostavne ili čeone oči (ocellae)
- lateralne, postrane ili bočne oči (stemmata)
- složene ili mrežaste oči (facetae)
Čeone oči primaju predmet u cjelini, a u mogućnosti su opaziti predmet na maloj udaljenosti. Ove oči služe za osjet intenziteta svjetla i ima ih 1-3 komada, a obično se nalaze na dorzalnoj strani glave. Lako se raspoznaju, izgledaju kao mjehurasto ispupčenje. Kornjaši ih nemaju, gagrice imaju po jednu ocellu, dok žohari i razni cvrčci imaju po dvije.
Bočne oči smještene su lateralno na glavama larvalnih stadija holometabolnih kukaca, a mogu brojati do 7 parova.
Složene oči sastoje se iz niza zasebnih očica (omatida) pomoću kojih kukac prima sliku kao mozaik. Facete imaju okruglu ili višekutnu formu, a brojčano ih može biti nekoliko tisuća. Sa svih strana okružene su pigmentnim stanicama. Svaka omatida ima sljedeće dijelove: rožnjaču, kristalno tijelo i mrežnjaču (reticulu). Oči kukca zapažaju predmete na malom rastojanju i to one predmete koji se kreću.
Složene oči imaju odrasli oblici.