Heliotropizam?

Donosim priču o ljubavi između meni najdraže biljke i njene najdraže pojave.

PEGGY LEE – I’m Beginning To See The Light

Suncokret?

Ne volim cvijeće, što po šarenim vrtovima, što po ulazima u kuće i dvorišta. Najdraži su mi kaktusi. Zlobnici bi ovo objasnili mojim manjkom osjećaja za titranje i pažnju za nekoga ili nešto jer ne traže puno čačkanja i timarenja, ali oni (zlobnici, jel?) su totalno u krivu. Kako bi inače opstao Nhandu i škorpioni, a kamoli živa hrana za njih :)?
Izniman cvijet mi je suncokret. Volim njegovu intenzivnu boju, robusnost stabljike i čvrste listove, pa i oblik same cvati (općenito sam slaba na cijelu porodicu Asteraceae). Stoga planiram ovih dana odjedriti u polje suncokreta i napraviti jedan poveći foto-session. Sada je pravo vrijeme za to.

Tropizmi?

Termin “tropizam” se veže uz sposobnost kretanja, u ovom slučaju biljaka. Po tipu, tropizmi organa mogu biti pozitivni i negativni, za čiju je predodžbu idealna pojava zvana geotropizam. Stabljika je, primjerice, negativno geotropna, obzirom na rast obrnut od sile teže. S druge strane, korijen je pozitivno geotropan jer raste u tlo u smjeru gravitacije.
Pozabavit ćemo se pozitivnim fototropizmom, točnije, heliotropizmom i njegovim najkonvencionalnijim primjerom, suncokretom. Najvažnija činjenica je da se suncokret ne okreće za Suncem kroz cijelu vegetaciju. Kretanje je limitirano na period od pojave glavice do faze butonizacije, tj. početka cvatnje neplodnih jezičastih cvjetova na obodu glavice. Noću se cvat vraća u prvobitni položaj. Ona obično ostaje okrenuta prema istoku ili sjeveroistoku (na sjevernoj Zemljinoj hemisferi) ili jugoistoku (južna hemisfera), jer je cvatnja najintenzivnija u jutarnjim satima a glava ostaje u položaju u kojem se našla početkom cvatnje spomenutih jezičastih cvjetova. Uz cvat, zakreće se i dio listova.
Kretanje slijedi azimut Sunca s kašnjenjem 12 stupnjeva ili 48 minuta i nije značajna za biljke u staklenicima radi svjetlosti koja pada na biljke okomito odozgor. Beneficija rotacije je 10% veća ukupna fotosinteza radi velikog iskorištenja svjetlosti, što izravno utječe na kvalitetu sjemena.
Mehanizam rotacije omogućuje fitohormon auksin na strani stabljike suprotno od izvora svjetlosti, uz fitokrome i optimalne vremenske uvjete. Povećanje koncentracije auksina rezultira okretanjem cvati prema svjetlosti, zalaskom Sunca auksin se redistribuira. U bazi listova i cvati se nalaze posebni zglobovi, pulvini, sastavljeni od spleta vaskularnih cjevčica okruženih debelim slojem parenhima. Ove stanice imaju izuzetno tanke stijenke sposobne za regulaciju biljnog tlaka, turgora. Smanjenje ili povećanje turgora uzrokuje konstrikciju i relaksaciju tkiva a posljedica je jednostavno gibanje, heliotropizam.

Previous post

Next post

1 Comment
  1. […] zove dodatno me zaintrigirao. Naime, imam fetiš na sve što ima u nazivu “helio” a i suncokret mi je najdraža biljka. Wordporn, teški. Uglavnom, moj komad silicijevog dioksida nosi ime […]

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.