Prirodno?

Recepti iz kućne radinosti.

Kemijska i kozmetička industrija su danas jače nego ikad, a ciljana skupina su žene. Cijene preparata su nerijetko ridikulozne, a dugoročna upotreba industrijskih preparata najčešće ima negativan efekt na kožu. Osobno sam protivnik korištenja životinja pri istraživanju efektivnosti kozmetičkih preparata. Stoga dajem link do crne i bijele liste proizvođača, ako vas zanima tko za proizvodnju vaše omiljene kreme protiv bora istom maže obrijane kuniće i ostale laboratorijske životinje.

Donosim po nekoliko recepata za pojedine probleme, pa shodno mogućnostima i priručnim repromaterijalom odaberite šta vam najbolje odgovara. Dio su bilježnice koju je godinama čuvala moja baka koja je po usmenoj predaji zapisivala razne informacije o održavanju kože i njenih produkata zdravima.

Maske se prosječno drže na koži oko 20-30 minuta, kada se ispiru mlazom mlake ili hladne vode, ovisno o toleranciji na hladnoću.

Kosa

Suhi vrhovi i masno tjeme

Najčešći problem kose većine žena… Zašto se kosa kod nekih osoba brže masti? Prvi i najvažniji razlog je često pranje vlasišta. Kosu se ne preporučuje prati češće nego dvaput tjedno. Iritacijom vlasišta šamponima se postiže kontra-efekt i koža jače luči masnoću. Drugi razlog je nepravilno doziranje šampona, koji bi trebao razblažen tj. razmućen u vodi dospijeti u kosu. Treći razlog je pretopla voda tijekom namakanja i ispiranja kose. Četvrti uzrok pojačanog mašćenja je pretjerano čačkanje po kosi – igranje s pramenovima uz lice, prečesto četkanje i sl. Peti razlog – prevelika količina regeneratora na vlasištu i prečesto stavljanje; regenerator bi trebalo stavljati maksimalno dvaput tjedno.

Zašto se suše vrhovi kose? Prouzročeno je sušenjem kose fenom, peglanjem, raznim preparatima i sl. dok je istovremeno tjeme masno. Isprobala sam mnoštvo sredstava za smanjenje masnoće kose, no svako je rezultiralo većim mašćenjem tjemena i većim sušenjem vrhova. Tada sam se okrenula potpuno prirodnoj metodi, jeftinoj i vrlo dostupnoj.

Maslinovo ulje je mala škrinja s blagom koju si svatko može priuštiti. Isprva sam bila malo skeptična jer djeluje pipkavo igrati se sa maščobama koje moraju mirovati na vlasištu, pa sam kosu mazala ovim uljem samo kad bi mi se dalo. Sada redovito, prije svakog pranja nanesem obilno rukama maslinovo ulje i umasiram ga lagano na krajnjih 15 centimetara kose. Držim ga na kosi umotanoj u foliju koliko je duže moguće, pa tako u situacijama kad nemam obavezu izlaska iz kuće provedem cijelo poslijepodne sa prianjajućom folijom na kosi. Povremeno raščešljam rijetkim češljem i potom kosu perem normalno. Kosa je nakon sušenja meka, manje se zapliću vrhovi i manje puca – maslinovo ulje vraća sjaj i elastičnost suhim i iskrzanim vlasima.

Brojne žene spominju i kombiniranje maslinovog ulja sa žumanjcima i nešto konjaka. Ovo je pogotovo preporučivo za nanošenje na kosu nakon zime, kada prestane period grijanja i života u uvjetima suhog zraka. Oporavak kose je i više nego vidljiv.

Pravi se smjesa ricinusovog, bademovog, maslinovog i ružinog ulja u jednakim omjerima. Pakung se nanosi prije spavanja i vlasište se pere ujutro.

Prevencija je također bitna. Nikad ne češljajte vlažnu kosu jer je lomljivija nego osušena. Također, vlažnu kosu ne trljajte ručnikom već ju nježno gnječite i promijenite radije 2-3 ručnika radi boljeg upijanja vode. Ne nanosite boju za kosu češće od jednom u 20 dana. Provjeravajte rok trajanja preparata za kosu i striktno ih se držite!

Suha kosa

Najjednostavnije od svih – nanese se maslinovo ulje na cijelu kosu, zamota prianjajućom folijom i potom ručnikom. Nakon 30 minuta se kosa pere.

Prirodno izbjeljivanje svijetle kose

Nisam nikad isprobala, no čula sam i čitala na više mjesta da je najjednostavniji i najprirodniji način posvjetljenja kose sokom limuna. Najefektivnije je na svijetlim vlasištima – na gustoj crnoj kosi nema vidljivih promjena. Ocijedi se jedna voćka i razrijedi sa dvije žlice vode – novonastala tekućina se nanese na vlasište, idealno je za pramenove. Njime se dobija nekoliko nijansi svjetlija kosa, a ključno je nakon nanošenja i tijekom djelovanja “limunade” provesti par sati na suncu, prateći posvjetljivanje. Pazite da sok ne dođe na kožu, jer ostaju mrlje. Poslije tretmana se kosa temeljito opere čistom vodom.

Sličan efekt ima i čaj od kamilice.

Mekoća i sjaj

Ispiranje kose pomoću dva dL piva ili jabučnog octa vraća sjaj uništenoj kosi.

Svijetloj kosi se sjaj vraća dodavanjem eteričnog ulja ružmarina u šampon.

Sjaj tamne kose postižemo maskom od dva bjelanca i jake crne kave.

Sjaj crvene kose se postiže miješanjem soka od jabuke i zdrobljenih jagoda.

Ekspres-medena maska – na polovicu šalice meda dodati 3-4 žlice maslinovog ulja (suha kosa traži malo veći omjer u korist maslinovog ulja). Držati na kosi pola sata ispod kape za tuširanje, isprati.

Sjaj tamnoj kosi daje čaj od mješavine lavande, ružmarina i klinčića. Po žličicu svake od ovih biljaka stavite u 125ml ključale vode, manknite s vatre i ostavite u strani 30 minuta. Procijedite, ulijte u bocu prije pranja kose i dodajte 2 žlice baby-šampona.

Opadanje kose

Dodavanjem eteričnih ulja lavande ili jasmina u šampon jačamo korijen vlasi.

Lice

Suha koža

Održavanje suhe kože zna biti komplicirano kao i održavanje masne kože. Suha koža je neelastična, puca i ljušti se, što daje dojam zapostavljenosti i katkad narušenog zdravlja. Ključno je vratiti balans u režim vlage kože – najvažnije je redovito umivati lice i posušivati ga mekim ručnikom a zatim ga izmasirati prstima na kojima se nalazi par kapi maslinovog ulja. Ispire se mlakom vodom.

Smjesu jedne banane, meda i vrhnja nanesi na lice i drži 15-20 minuta. Isperi toplom vodom.

Pomiješajte žlicu mlijeka u prahu, žlicu meda i žlicu punomasnog mlijeka. Operite nakon 35 minuta.

Suha koža si može dozvoliti češće peelinge pa preporučujem nježno trljanje lica mješavinom žumanjka i šećera – neka smjesa bude gusta ali dovoljno tekuća da se može utrljati.

Na žlicu punomasnog jogurta stavite žlicu meda. Homogenizirajte masu i nanesite na lice na pola sata.

Maska za masnu kožu

Masna koža je velik problem koji se teško rješava. Bitno je sustavno održavanje kože – peelinzi trebaju biti rijetki jer potiču lučenje masti iz kože. Voda za umivanje mora biti mlaka a zadnja voda što je moguće hladnija.

Žlicu soka od kiselog kupusa ili zgnječeni kiseli kupus umiješajte u masnu kremu te nanesite na lice i vrat. Masku treba ostaviti da djeluje oko 20 minuta, a zatim isprati toplom vodom.

Lice se namaže temeljito gustom smjesom soka jednog limuna, nekoliko žlica brašna i bjelanca. Ispire se mlakom vodom cca 20-ak minuta kasnije, kad se smjesa potpuno osuši i počne pucati.

Na jednu žličicu jogurta stavite žličicu meda. Namažite kožu ovim pakungom jednom tjedno, temeljito isperite hladnom vodom.

Pomiješajte žlicu jogurta, žlicu limunova soka i kap eteričnog ulja ružmarina. Navlažite lice vodom i nanesite mješavinu na lice vršcima prstiju. Masirajte lice jednu minutu, ipsreite toplom vodom.

Prištići

U žličicu meda umiješajte žličicu sitno-mljevenog muškatnog oraščića, koji je poznat po protuupalnom djelovanju. Ostavite da stoji na licu oko 20 minuta, temeljito isperite.

Ekspres-facelift

Mješavinu žlice meda i bjelanjka nanijeti ravnomjerno na lice. Isprati kada se osuši.

Usne

Herpes

Virus Herpes simplex obitava u leđnoj moždini i aktivira se u uvjetima izlaganja Suncu, povećanog stresa i pada imuniteta. Manifestira se kao ono gadno mjehurasto na usni :) a ranica traje od nekoliko dana do 2 tjedna, varijabilne osjetljivosti na bol i velike tendencije pucanju. Zanimljivo je da ne obolijeva svaka osoba od herpesa, a s druge strane, osoba koja je jednom oboljela, jednom u sezoni minimalno dobija ranu na usnici.

Najbolji savjet koji sam dobila vezano za herpes je mazanje pastom za zube, ali ova metoda vrijedi samo ako namažemo mjesto prije nego se stvori rana, dakle, kad osjetimo da se herpes pojavljuje. Kada izađe na površinu tanke kože usana, postaje problematično.

Vrat i dekolte

Vrat i dekolte ne vole abrazivne metode čišćenja i održavanja, pa se preporučuju nježni peelinzi. Uključujući i grudi, preporučuje se posljednje ispiranje tušem u hladnoj vodi radi stezanja pora, očvršćivanja mišića i postizanja vidno zdravije kože.

Ruke

Suhe ruke

Zimski problem svake osobe koja često pere suđe. Ne volim svakodnevno nanositi kremu na ruke, pogotovo kada sam u kontaktu sa papirima, jer ostavljam ružni masni trag za sobom. Zato koristim maslinovo ulje ili svinjsku mast – temeljito namažem ruke vlažne nakon pranja i stavljam ih u najlonske vrećice. Labavo selotejpom lijepim vrećice oko zapešća radi zagrijavanja ruku i masnoća i odlazim na spavanje. Vrećica je ujutro zamagljena, ruke smežurane, ali ubrzo nakon vađenja iz vrećice i izlaganja suhom zraku postaju vrlo meke i nježne.

Nokti

Lijepi i dugi nokti su rezultat pravilnog održavanja (podrezivanje, oblikovanje škaricama, dorada i poliranje rašpicama razne grubosti) i zdrave prehrane. Valovita površina nokta je signal manjka minerala i temeljito rašpanje neće ukloniti problem, već ga samo privremeno prikriti.

Tijelo

Nijedan peeling se ne preporučuje više od 1-2 puta tjedno, ovisno o koži. Peeling, osim što iritira kožu, stimulira i pojačano lučenje masnoća kože, što je često kontraefekt. Preporučujem nabavu luffe ili rukavice.

Druga metoda je tuširanje posebnim gelom – pomiješajte 2 žlice maslinovog ulja i 3 žlice smeđeg šećera. Ne ispirite sapunima niti gelovima za tuširanje, već samo toplom vodom. Šećer će odstraniti odumrle stanice a maslinovo ulje na licu mjesta snabdjeti kožu prijeko potrebnim masnoćama koje je šećer odnio, uz suhe stanice kože.

Noge

Odvajam čuvanje kože nogu od stopala jer se ipak radi o skroz drugačijem tipu kože, pa shodno tome i tretmani nisu za usporedbu.

Peeling listova je nužan kod žena koje depiliraju noge, radilo se o brijanju, strojnoj epilaciji ili voskom. Dlačice imaju tendenciju urastanja u poru iz koje izlaze i tada uvijene ili potpuno ravne rastu pod kožom. Ovaj problem najbolje rješava grubi peeling. Najbolji savjet koji sam dobila je trljanje grubom rukavicom pri tuširanju, sa malo biljnog ulja.

Stopala

Mnoštvo ljudi zanemaruje održavanje stopala, smatrajući ih manje prioritetnim za tretiranje od, primjerice, lica. To je, naravno, pogrešan pristup budući da su nam stopala svakodnevno u “pogonu” i njihovo zdravlje je nužno.

Priuštite si povremeno kupanje u punomasnom mlijeku! Uronite stopala u 2 litre što toplijeg mlijeka – tada je gruba i odumrla koža najbolje omekšana i omogućuje najefektivnije zahvate na stopalima.

Kupke za stopala su čisti hedonizam :), za relaksaciju stavite 5 kapi eteričnog ulja paprene metvice u hladnu vodu. Uživajte 15 minuta, preselite noge na ručnik na podlogu koja ne upija vodu i ostavite da se prirodno ocijede i osuše.

Vazelin

Nakon dugotrajnog namakanja stopala u toploj vodi radi struganja peta i pelinga, preporučuje se mazanje stopala vazelinom. Sloj treba biti tanak, ne pretjerano debeo jer koža ionako ne može upiti svu količinu namazane masnoće.
Izniman slučaj je potpuno suha koža peta koja puca.

Previous post

Next post

4 Comments
    • Baba Bare
    • 12/11/2012
    • Reply

    Pokušavam naći tvoj recept, mješavinu ulja, za liječenje vena.
    Molim te, možeš li napisati taj recept? ili staviti link ovdje?

    • Imala sam negdje, napišem čim nađem.

    • Ivana Vekić Isufi
    • 30/11/2012
    • Reply

    Štovana,što kažete na limun u njezi suhe kože lica?Srdačan pozdrav

    • Limun nikako nije za suhu kožu jer dodatno suši. Suha koža voli kvalitetne varijetete ruže. Plus, limun je fototoksičan, njegova eterična ulja nakon ekspozicije svjetlosti stvaraju fleke.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.