Animal?

Već duže vremena planiram napisati i uploadati recenziju knjige Životinje, autora Wilsona i Burnieja. Neko vrijeme nismo dijelile isti prostor, no sada imam priliku i vremena pošteno ju odmjeriti i napisati par konkretnih riječi.

np: SMASHING PUPKINS – tonight, tonight

AUTORI

D. Burnie & Don E. Wilson kao glavni urednici. Osim njih je u izradi sudjelovalo 60-ak biologa.

PREVODITELJI

Cijeli niz profesora i asistenata Biološkog odsjeka PMF ZG, na čelu sa dr. Ivom Matoničkinom.

IZDAVAČ

Dorling Kindersley, London; u HR ju distribuira Mozaik knjiga.

O KNJIZI UKRATKO IZVANA…

Tvrdi uvez, 624 stranice kvalitetnog papira. Format pomalo outstanding – 310×260 mm, masa knjige iznosi ravno 3330 g. Prepoznatljiva je po naslovnici sa koje nas prodorno gleda par očiju mandrila, čovjekolikog majmuna crvenog nosa i izrazito plavih obraza.

… I IZNUTRA

Enciklopedija životinja koja na jedan način “budi dijete” u čovjeku. Imala sam sreće što mi je djetinjstvo bilo ukrašeno raznim knjigama (moja baka je bila pasionirani čitatelj raznovrsne literature i knjige je smatrala idealnim poklonom za svakoga, posebno za svoju unučad), pogotovo onima o životinjama. Nakon uvodnog objašnjavanja o korištenju knjige i objašnjenja simbola kreće najprije priča o taksonomiji, evoluciji, anatomskoj građi tijela, ponašanju i staništima. Ovo je pogotovo jako dobro izveden dio, po sistemu “lijeva i desna stranica za po jedan tip staništa + još toliko za opis života u njemu”. Opisani su glavni tipovi i potkrijepljeni su fotografijama karakterističnih životinja. Na idućoj strani još dodatnih pojašnjenja, tako možemo naći podnaslove kao što su “Sporazumijevanje”, “Prehrana”, “Razmnožavanje, “Izbjegavanje opasnosti” – u ovom konkretnom slučaju se veže uz život u tropskim šumama.
Nakon stotinjak strana kreće sistematika životinjskog carstva, redom sisavci, ptice, gmazovi, vodozemci, ribe i na koncu, beskralješnjaci. Na početku svake od ovih taksonomskih jedinica se nalazi opis iste, uz iznošenje karakterističnih obilježja. Isto vrijedi i za niže taksonomske jedinice – recimo, kod čudnovatih kljunaša se nalaze crteži njihova dva tipa kljuna, obilježja dvije porodice (red jednootvora je prilično siromašan vrstama, čak njih 5 u dvije porodice čije sam kljunove spomenula). Prikaz vrsta je klasičan – ime vrste, geografska karta sa zatamnjenom rasprostranjenošću, duljina i masa životinje, društvena zajednica i status ugroženosti. Mali simpatični piktogrami koji prikazuju stanište također. Potom kratak opis životnih navika – noćna ili dnevna aktivnost, vrijeme parenja, karakteristično stanište itd.
No, nekako mi se čini da su kukci zapostavljeni u ovoj knjizi. Od 600+ stranica zauzimaju 30 (TRIDESET!) stranica. Člankonošci općenito boluju od istog problema – jedva 50 stranica… čudno, obzirom na to da člankonošci čine većinu životinja na svijetu, po broju determiniranih vrsta i samom broju jedinki.

DIZAJN

Odličan. Pomak od uobičajenih izdanja o životinjama su zanimljive margine – kada listamo stranice dijela o pticama, uz rub se nalaze fotografije perja, u dijelu sa sisavcima je krzno prepoznatljive kolorature (zebra, tigar…) i karakteristična koža slona ili nosoroga. Analogno tome su i ljuske gmazova i riba, kao i krila leptira i kućice puževa kod beskralješnjaka. Knjiga na prvi pogleda odaje dojam kao da je pokušano što više podataka “zgruvati” u toliko prostora. I to je pozitivno!

FOTOGRAFIJE

Osim fotografija, enciklopedija ima i jako lijepih crteža. U načelu je sav foto-prikaz životinja pohvalan, no razočarana sam fotografijama nekih kukaca – hrušt mi izgleda tako fragilan i suh uslijed ležanja u muzejskoj ladici, a dva mužjaka jelenka u okršaju izgledaju stravično namješteno… svi leptiri također.

PRIJEVOD

U skoro svakom aspektu dobar, osim po jednom pitanju. Zeznuli su se debelo sa odlukom da imena porodica koje nemaju HR prijevod pohrvate, primjerice, porodica Braconidae iz reda opnokrilaca. Osobno bih radije ostavila znanstveno ime, nego napisala “Brakonide”… a takvih primjera je dosta, pogotovo kod kukaca sa uistinu mnogobrojnim porodicama.

CIJENA

Englesko izdanje košta 300-tinjak kuna u Algoritmu. Tu informaciju svojevremeno nisam znala (pogotovo u moment kad sam odlučila kupiti ovu knjigu) pa sam hrvatsko izdanje platila 600 kn na akciji. Puna cijena knjige sa HR prijevodom je bila 769 kn. Sad, je li HR izdanje bolja investicija, ovisi od investitora. Smatram da svaka osoba koja imalo poznaje engleski jezik može proći sa stranim izdanjem i tako ostaviti još toliko kuna u džepu.

OCJENA

Pisana je zanimljivo, nema sumnje i dosta dobro izgleda. No, kao što rekoh, velike zamjerke su mi deficit člankonožaca, postavljanje fotografija očito prepariranih životinja i užasno prijevođenje znanstvenih imena. Po mom mišljenju 8.

Previous post

Next post

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.