Hibrid graha, čorbanca i bolonjeza za prste polizati
Znam da tupim o grahu i da sam dosadna izvan svake mjere s njim, ali ne mogu si pomoći. Osim što me ne uspijevaju nahraniti lagani obroci i baš tražim nešto konkretno i zasitno, stvarno ga rado kuham i svaki iole zanimljiv recept varijacije na temu jednostavno moram probati. Netom pred polazak u Austriju naišla sam na odličan recept za chili con carne
i doslovno sam mogla osjetiti miris ovog prefinog jela tijekom čitanja; da taj vikend nismo išli na put, sigurno bih ga kuhala i ubrzo potom i objavila. Ipak, testne želuce dogovorila sam za kasnije lansiranje neisprobanog jela. Reakcije su odlične i recept u nešto modificiranoj (bolje rečeno adaptiranoj) verziji slijedi. Super je jednostavan, a rezultat je straobalan. Tipkam sa zdjelicom u ruci i grisinom lagano “grabim” ovu prefinoću. Za rezultat kao moj trebate:
- 1 kg mljevene teletine, nasoljene i odležane preko noći u hladnjaku
- 4 konzerve mahunarki – koristila sam crveni, canellini i borlotti grah + 1 konzervu slanutka
- 500 g luka, sitno nasjeckanog; u odnosu na autora recepta koji drastično štedi na luku obilno zalučim ovakva jela jer su drastično ukusnija kada luk prođe karamelizaciju
- 500 g pelata
- po 1 čajnu žlicu muškata, korijandra, kima, praha češnjaka, đumbira, origana, kurkume, crvene paprike
- ljute paprike dodajte po preferencama
- žlicu šećera ili slada po izboru; korišten je šećer kokosove palme
- garnir: 200 g goude (mladi luk, vlasac, kukuruz… birajte)
- tamari
- ulje
Procedura:
- na zagrijano ulje istresite teletinu
- propržite teletinu na jačoj vatri; kada potamni, dodajte luk (ovo je prvih 45 minuta kuhanja, dat će vam dovoljno vremena za sve druge pripreme)
- pritom u blenderu sameljite slanutak u pastu, po potrebi dodajte malo vode da se lakše izblenda
- usitnite začine (ako imate koje u zrnu) i pomiješajte ih u zasebnoj zdjelici
- pomirišite zdjelicu i uživajte
- kada meso potamni i luk omekša, dodajte mljeveni slanutak, pelate i začine
- posolite tamarijem, oprezno
- ne zaboravite ljutu papriku i nemojte štediti na njoj radi se o jelu koje bi moralo makar grijati, ako ne ljutiti do razine da plačete; imam ih hrpu raznoraznih, zbog obzira prema gostima korištena je kajenska paprika, nikakve savine, jolokie ili ptičja okanca
- zasladite sadržaj lonca
- sve dobro i temeljito izmiješajte
- kada uzavrije, poklopite, smanjite vatru i kuhajte otprilike sat vremena
- povremeno otklopite lonac, pomirišite divoticu i prekontrolirajte okus
- po potrebi dosolite, zaljutite i sl.
Kada se grah skuha, a trebao bi biti reduciran i gust u tom trenutku, ostavite ga poklopljenog u miru dvadesetak minuta. Netom prije serviranja garnirajte ga goudom i paprikama po izboru. Zvijezda ovog tanjura tj. suribachija je neka od ljutih papričica koje sam dobila na dar.
Jelo je vrlo toplo, hranjivo, ukusno i dubokog intenzivnog okusa. Idealno je za zimogrozne i pothlađene, kao i full gurmane. Ostatke je, ako ih slučajno ostane, lako srolati u tortille i zapeći kratko u pećnici s ekstra sirom i vrhnjem. Garant PRE :tup:
Oh myyyyy….. :). Dolaze mi djeca na vikend i mislim da ću im ovo skuhati ali malo blaže naravno. Super su ti fotkice i samo zbog njih već mi krenu zazubice.