Lycoperdon?

Gljiva vrste Lycoperdon perlatum je saprofit, što znači da životni ciklus provodi na uginuloj organskoj tvari. Kod nas ju zovu puhara, prhavica itd., a meni je za oko zapela zbog svoje simpatičnosti, lijepog oblika a i okusa.

Kako izgleda puhara Lycoperdon?

Lycoperdon perlatum mushroom gljiva puhara

Radi se o malim gljivama, koje obično nalazim u šušnju posavskih bjelogoričnih šuma. Najčešće su u parovima, iako s vremena na vrijeme nalazim i zasebne primjerke. Nisam nikad vidjela primjerak duži od 5 cm.
Plodno tijelo je kremaste bijele boje koje potamni (posmeđi) kako spore unutar gljive zriju. Zdepastog je oblika i na površini se nalaze brojne mekane bodljice tj. kvržice osjetljive na pritisak prsta.

Kada se puharu Lycoperdon može naći?

Prvu puharu ove vrste sam vidjela krajem ožujka (ah, taj EXIF :)) prije par godina, a literatura navodi kako ih se može vidjeti do kraja studenog.

Je li puhara Lycoperdon otrovna?

Nije. Spada u jestive gljive i jedina vrsta s kojom ju možemo zamijeniti je Lycoperdon foetidum, smrdljiva puhara. Iako su oku vrlo slične, nos je teže zavarati i sumnjam da bi netko mogao pojesti smrdljivku. Također, ne preporučuje se jesti puhare koje su promijenile boju, dakle, ostarjele primjerke. Takve gljive možemo prepoznati i po raspuknutom klobuku, odakle izlaze spore u vidu tamnog praha.

Previous post

Next post

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.