Kako napraviti rejuvelac?
Sirova shema nikako nije za mene jer sam preveliki gurman da bih se limitirala na hrskanje krekera, pijuckanje smoothieja i slađenje čoko-orašastim kugličicama, ali smatram da ima dobrih i zanimljivih stvarčica koje se itekako dadu integrirati u svakodnevnu prehranu i time se može pojačati kvaliteta unešenog sadržaja.
Jedan od najčešće spominjanih sirovih buzzworda bila bi fermentacija. Nažalost, od fermentiranih namirnica / hrane radi se redovito bijesno prenapumpana priča, a proces nastanka obavijen je magijom i mistikom koju mogu spoznati samo oni bogomdani. Već sam podosta pisala o ovom načinu pripremanja hrane i nadam se da sam uspjela poslati jasnu poruku kako se radi o izuzetno jednostavnom principu kojeg može prirediti i malo dijete – ako osiguramo uvjete izrade i sirovinu, sve je na mikroorganizmima. Moraš ih voljeti. :herc2:
Evo jednog vrlo jednostavnog fermenta koji pripada u tu nesretnu skupinu, spominju ga uglavnom joga gurui i slični spiritualni prosvjetljenjaci koji vide Matricu. Uopće ga nije teško napraviti kod kuće i traži doslovno samo sjemenke žitarica i vodu, a od alata staklenku i gazu.
Rejuvelac je bezalkoholno fermentirano osvježavajuće piće koje je osmislila Latvijka Ann Wigmore. Od sjemenki se za izradu koriste isključivo žitarice zbog šećera kojeg prirodno sadrže. Pšenica, raž i kvinoa daju najbolji rejuvelac, iako, možete koristiti bilo koju drugu žitaricu – ječam, heljdu, rižu… Birajte.
Zrno pšenice
Proces izrade izgleda ovako:
- jednu šalicu sjemenki po izboru temeljito operite i odstranite eventualna tamna zrna i komadiće tla
- namočite ih u hladnoj vodi tijekom 24 sata
- ocijedite vodu i bacite ju
- istresite sjemenke u zdjelicu, navlažite ih vodom i držite ih konstantno orošenima, ali ne s viškom vode (ne smijete imati ocjedinu na dnu zdjelice)
- isperite ih nekoliko puta na dan hladnom vodom pod mlazom i u cjedilu – ovo će u principu biti dovoljno po pitanju vlaženja
- kada izraste klica na duljinu oko 1 cm (u slučaju ječma do toga neće doći jer se prodaje oljušten i dekliceiziran), sjemenke stavite u staklenku, zalijte s 4 šalice vode i ostavite da miruju par dana
- ne zatvarajte potpuno staklenku, mora postojati pristup zraka
- ako staklenku potpuno zatvorite, računajte da uslijed porasta pritiska može doći do prsnuća poklopca i pratećeg cirkusa koji ćete prati sa zidova
- meni super funkcionira obična salveta kao poklopac, pritegnem ju gumicom za tegle i šlus
- nemojte ostavljati staklenku na pretoplom ili prehladnom i na jakoj svjetlosti, polusjena najbolje funkcionira
- primijetit ćete uskoro pjenušanje, malene mjehuriće i osjetit ćete ugodan kiselkasti miris
- kušajte: šmek mora biti ugodan nježno kiselkast, limunast, osvježavajuć
- ako sadržaj smrdi i ima neugodan okus – nešto ne štima jer ste pogriješili u koracima; procijedite i pretočite rejuvelac u bocu s čepom, a potom ju parkirajte u hladnjak
- pjenu pritom pokupite i bacite, vrlo je kompaktna i lako se skida žlicom
- ako rejuvelac ostane na sobnoj temperaturi, nastavit će fermentaciju dok ne iskoristi sve raspoložive šećere, ali okus će mu biti intenzivniji, što baš i ne voli svatko
- ohlađeni rejuvelac je najukusniji
- sjemenke koje ste koristili možete upotrijebiti još jednom; tada računajte kako su spremne za nešto više od 24 sata u sobnim uvjetima (odmah ih stavite u staklenku i zalijte vodom)
- neki pokrenu i treću rundu fermentacije, ali meni je preneugodna za konzumaciju
- ako u bilo kojem dijelu procesa primijetite neugodan miris, promjenu boje u smjeru zeleno, ljubičasto ili plavkasto – bacite sadržaj.
Boja rejuvelaca koju pokušavate postići trebala bi biti otprilike kao na slici ispod ovih rečenica. Ne smije biti gust, ne smije imati neugodan miris (č: smrad).
Pišući o hrani (što zapravo radim godinama) izbjegavam navoditi zdravstvene benefite ili ih napominjem obzirno. Dobrim dijelom zato što imam poprilično iskustva u marketingu zdrave hrane, jako dobro poznajem konstrukciju i namjenu pi ar članaka koji su mi zapravo i zgadili cijelu ideju – onu u kojoj par postotaka omega 3 masnih kiselina leči od smrti, resveratrol u tragovima odštopava kronično zacementirane krvne žile i slično. Od amilaze, enzima najzastupljenijeg u čaši rejuvelaca, ionako nemate ništa ako s rejuvelacom nećete pojesti tanjur riže ili krumpira, a u ustima defaultno imate amilazu jer razgradnja škroba počinje tijekom žvakanja. Stoga se fokusiram na ono najbitnije, a to je pravilna izrada.