Zanimljivosti u Oslu – što posjetiti i kamo otići?
Kažu Norvežani da sam tijekom zujanja po njihovoj državi vidjela više Norveške nego oni sami. Šteta, jer zbilja ima što za ponuditi, pogotovo ako padate na prirodu. Ovaj post posvećujem Oslu i zanimljivostima koje sam vidjela tijekom boravka u njemu, a na njega me motiviralo kada sam prolistala top gradske atrakcije na Tripadvisoru i shvatila da sam ih odavno vidjela veliku većinu. Već sam nešto i komentirala na ovu temu kada sam bila u Oslu prvi put.
Ako se ikad nađete ovdje, pregledajte sljedeće.
Muzeji u Oslu
- Vikingskiphuset – Kuća vikinških brodova, smještena na poluotoku Bygdøy; možete pogledati stalnu postavu svakodnevnih predmeta korištenih u zlatno doba Vikinga, dva originalna i odlično očuvana broda stara preko 1000 godina, kao i pokoju pogrebnu komoru.
- Fram – pomorska postava u čast putovanja Fridtjofa Nansena, Roalda Amundsena na Arktik i Antarktiku.
- Kon-Tiki – postava u čast putovanja istoimene splavi preko Tihog oceana; put je maestralno odradio Thor Heyerdahl četrdesetih godina prošlog stoljeća.
- Sjømannsmuseum – Muzej pomorstva, posvećen brodovima, jedrilicama itd., apsolutni must see za svakog ljubitelja morskih plovila.
Svi se nalaze na poluotoku Bygdøy, u vrlo lijepom rezidencijalnom i vrlo mirnom dijelu grada. Ovo je link koji vodi na opise svih 5 muzeja.
- Tehnički muzej – posjetila sam ga prije 8 godina, upravo radimo planove da ponovimo odlazak. Pun je zanimljivosti i korisnih informacija (a i inače volim dobro opremljene tehničke muzeje, ulazim u sve što mi se nađe na putu).
- Munchov muzej – vrlo popularni i dobro posjećeni muzej Edvarda Muncha čuva slavni “Vrisak” (Skrik) u postavi.
- Muzej otpora posvećen DSR
- Prirodoslovni muzej koji podrazumijeva botanički vrt, geološki i zoološki muzej (zanimljivo, nema zoo vrta)
- Centar za holokaust posvećen žrtvama DSR.
Povijesne građevine i ulice
- Akershus tvrđava (Akershus festning)
- Kraljevska palača – kraljevska obitelj (kralj Harald V, kraljica Sonja, njihova princeza Märtha Louise i princ Haakon kao i njihove obitelji) živi u središtu Osla, oko dvorca je park na čijim stablima stoje table s natpisima koji pozivaju šetače da hodaju po travi, grle stabla i slično.
- Karl Johanova ulica – spaja kraljevsku palaču i zgradu parlamenta, glavna je šetnica grada i uvijek je puna ljudi.
- Storting – zgrada parlamenta norveške vlade.
- Rådhus – gradska vijećnica s predivnim muralima na ulazu; tek sam ih nedavno pročešljala i naišla na razne povijesne i mitološke motive kao što su Ask i Embla.
- Nacionalni teatar (Nasjonaltheatret)
- Domkirke – luteranska (protestantska) katedrala stara preko 300 godina, prijestolna crkva Norveške crkve, dominantne vjere u Norveškoj.
Sve spomenuto nalazi se u najužem centru grada.
Prirodne zanimljivosti
- Oslofjord – glavni grad Norveške smješten je u dubokom zaljevu poznatom kao fjord. Dug je preko 100 kilometara i zbilja je prekrasan za vidjeti, pogotovo kada je lijepo vrijeme i u toplom dijelu godine. Pripremite prazne kartice, pune baterije i hranu za galebove.
- Maridalsvannet (Maridal jezero) – predstavlja glavni izvor pitke vode u gradu i smješteno je u sjevernom dijelu Osla. Iz njega istječe rijeka Akerselva i siječe grad do izlaska na more.
Ostalo
- Vigelandov park (Vigelandsparken) – doslovno simbol grada tj. zasigurno jedno od najupečatljivijih mjesta ovdje. Prelijepa uređena površina po kojoj su raspoređeni brojni kipovi koje je izradio kipar Gustav Vigeland. Čitav niz muškaraca, žena i djece u raznim svakodnevnim situacijama i pozicijama inspiriran je Rodinovim stilom i smatram da je potpuno pogrešno proći Oslom a ne zaći ovdje.
- Opera (Operahuset) – slavna zgrada Opere doživjela je redizajn uz ogromnu plebiscitarnu podršku i danas je arhitektonski ponos grada, jedna od prvih točaka grada koje ćete vidjeti kada u njega uđete brodom.
- Munchov muzej (Munch museet) – smješten je na Tøyenu, nedaleko od istoimene metro postaje.
- Nobelov centar (Nobels Fredssenter) – zgrada u kojoj se odvija ceremonija primanja Nobelove nagrade za mir, manifestacija koja se odvija jednom godišnje (10. prosinca) i čime se obilježava godišnjica njegove smrti. Nalazi se tik uz more, na Akerbryggeu.
- Holmenkollen skakaonica (Holmenkollenbakken) – smještena je iznad grada u četvrti Holmenkollen i posebno je popularna zimi, kada su aktualna natjecanja skakaoničara. Turista ima apsolutno svaki dan u godini.
Par pitanja: zar se samo nagrada za mir dodjeljuje tamo? Nemam pojma gdje se druge dodjeljuju, ja sam mislila da se sve te nagrade na jednom mjestu dijele..
Ovaj muzej otpora koji si spomenula- radi li se o pokretu otpora za WW2 ili općenito ?
Oslo mi se čini kao divan grad za otići u posjet. Baš je, onako, people friendly. Muzeji koje si navela zvuče primamljivo, sve bih ih posjetila.
Da, samo ona isključivo u Oslu, u društvu kraljevske obitelji, kreme znanosti i likusa tipa Bono Vox. Da, ww2, Norvežani su vrlo ponosni na svoj “pokret otpora” (oni koji znaju nešto povijesti znaju koliko je ovo našpanano). Je, krasan je, vrlo friendly, osim kada u siječnju priđeš moru dok briju vjetrovi.