Đumbir.
Užasno sam lijena za nakuhavanje čajeva. Nemam naviku piti ništa redovito i ciklički a o ovisnosti o kavi i sličnim ne-mogu-otvoriti-oči-bez-pune-šalice da ne pričam. Iz nekog razloga, nikad nisam favorizirala sjedenje na kavama, čajevima i inim višesatnim ispijanjima pićenaca. Meni ta komponenta nedostaje; obično sjednem, popijem nešto u vrlo kratkom roku i idem dalje. Ako i sjednem.
Povremeno se potrudim i pokupujem čajeve sa namjerom da to i popravim. Obično su razne vrste zelenog čaja u igri. Znam da su ukusni i vrlo blagotvorni na zdravlje i nastojim ih nekako introducirati u svakodnevicu jer sam svjesna koliko su korisni. Trenutno pijem gunpowder i japanski zeleni koji prirodno pršti od katehina.
Prije skoro dva mjeseca počela sam redovito i intenzivno piti čaj od đumbira. Toliko mi odgovara da ga pijem skoro svaki dan, a mora biti spravljen na specifičan ali jednostavan način. Koristim svježi korijen, ugrubo oguljen i odstranjenih eventualnih oštećenja, narezan na tanke ploške. U 3 dl ključale vode ubacujem tako pripravljen veći komad tj. količinu od otprilike dvije šake tako narezanog korijena. Mora biti jak i žestok. Poklopim lonac i pustim da vrije 10-ak minuta. Maknem sa vatre, ocijedim, izlijem u visoku staklenu čašu i krećem piti čim se ohladi toliko da mi ne spali jezik i usta.
Pijuckam ga lagano i bez žurbe. Njegova toplina je savršena, što me čudi jer nisam zimogrozni tip i općenito imam višak tjelesne topline. Volim njegovu oštrinu okusa i peckastost.
Osim u čaju, koristim ga ukiseljenog. Zapalila sam se za njega kada sam prvi put jela sushi koji je defaultno imao i porciju tankih blijedih ploškica u paketu aka gari ili amazu shoga.
Konzumira se između dvije vrste sushija u slijedu da bi “oprao” okuse prethodnih sushija sa jezika. Nažalost, kod nas nije baš nabavljiv, makar ne za neke razumne cijene i veće količine. Malene teglice od cca 40-ak grama koštaju bijesnih i 50 kuna, što je za mene, osobu koja uredno praši (čitaj: spali) takvu teglicu prije 2-3 obroka kriminalni trošak. To me bacilo u razmatranje kako ukiseliti đumbir u kućnoj radinosti. Vodila sam se logikom, ako nije špansko selo ukiseliti papriku i krastavce, nije ni đumbir. Toliko je jednostavno; vagnite četvrt kilograma oguljenog i nasjeckanog đumbira i zalijte ga ključalim rižinim octom u količini od 2 dl, u koji ste dodali prstohvat soli i 50 grama rižinog slada. Ako imate shiso lišće u prahu, nije naodmet ubaciti malu količinu radi arome. Pritom je jako bitno sabiti sav taj đumbir, da ostane što manje prostora. Ostavite đumbir da se polagano hladi, umotan u kuhinjsku krpu.
Zbog raznih salata u koje volim ubaciti ukiseljeni đumbir, ova runda nije rezana na mandolinu na tanke ploške već na kinpira style štapiće.
Zbilja nije vizualno atraktivan ali okus je nadmašio sva moja očekivanja.
Čula sam da je čaj od đumbira dobar, ali tek sam sad dobila poriv da i probam.
Ja trenutno uživam u darjeelingu, donio frend iz Darjeelinga
De si Zube ?
Meni je to savršen čaj, pogotovo kada ciljano pojačam omjer korijen:voda, mora baš biti žestok. Javi kakav ti je