Sipylus?
Legu mi se paličnjaci!
np: PANTERA – far beyond driven
Jeste ikad držali paličnjake u rukama? Vrlo simpatične životinjice. Prvu sam vrstu, vijetnamca, dobila prije 5-6 godina i dugo smo se družili. Tad sam poželjela nešto veće i snažnije, kada je u kuću stigla tarantula koja je sada stara skoro 3 godine. No, za razliku od paličnjaka, ona je pristupačna otprilike kao bijesna lisica – terarij je u miru jer ju ne volim mrcvariti.
Sad već godinama nisam imala nijedan primjerak paličnjaka, a kako imam veliki fleksarij, došla sam na ideju kako bi bilo dobro udahnuti mu život. Kontaktirala sam terariste i jedan od njih mi je obećao nešto jaja vrste Sipyloidea sipylus. Stigla su poštom prije par tjedana i otad leže u inkubacijskoj kutijici sa vlažnom vatom u laganoj sjeni. Nije me bilo par dana kod kuće i jutros sam tijekom uređivanja terarija i biljaka spazila tanko svijetlozeleno tjelešce kako stoji na prozirnom poklopčiću.
Čini mi se nešto veći od vijetnamaca po izlasku iz jajeta, ne računajući štrkljave nožice i ticala koje mu dodaju makar 15 mm. Još uvijek se uči hodati, evo, upravo se spotiče preko pora na koži moje nadlanice
Što je specifično za njih? Za razliku od vijetnamaca, po ulasku u spolnu zrelost dobijaju krila (eng. Pink winged stick insect). Također većinu populacije čine ženke, mužjaci su rijetki i doslovno nepotrebni – ženke legu neoplođena jaja što se u svijetu entomologije naziva partenogenezom. Potječu sa Madagaskara, naživcirani i u osjećaju ugroženosti prskaju napadača mošusno-nalik mirisom. Čovjeku bezopasnim, naravno.
Kad sam otvarala kutijicu, vrtio se Far beyond driven, što je malena popratila tipičnim paličnjačkim plesom – kukčić se uhvati za podlogu čvrsto i počne titrati tijelom lijevo-desno ne pomičući noge, nesvjesna koliko dodatnih bodova je upisano u moj blokić. Izgleda da voli Panteru. Sigurno ćemo se slagati